skonsultuj | wtorek 19-09-2017 r.

Zadbaj o swoje serce

Choroba niedokrwienna serca to stan w którym złogi tłuszczowe odkładają się w ścianach naczyń prowadzących do serca. Złogi zwężają światło naczynia, co powoduje zmniejszenie ilości dostarczanego do serca tlenu. To może powodować ból w klatce piersiowej (dusznica bolesna) i w konsekwencji prowadzić do zawału serca. W Polsce jest to najczęstsza przyczyna zgonów.


wykonaj test


Twoja serce jest mięśniem, który pompuje krew do Twoich płuc i reszty ciała zaopatrując je w tlen i składniki odżywcze. Serce również potrzebuje zaopatrzenia w krew i tym zajmują się tętnice wieńcowe.Choroba niedokrwienna serca pojawia się wtedy kiedy złogi cholesterolu odkładają się w naczyniach wieńcowych, formując blaszkę miażdżycową. Blaszka zwęża naczynie więcowe i tym samym zmiejsza przepływ krwi do serca. Mięsień sercowy nie dostaje więc tyle tlenu ile potrzebuje. Powoduje to stopniowe niszczenie mięśnia sercowego i prowadzi do wielu groźnych powikłań, łącznie z zawałem. w Polsce zawał serca jest to najczęstsza przyczyna zgonów

Choroba wieńcowa serca serca rozwija się powoli przez wiele lat. Niekiedy jedyny objaw to niewielka duszność, nasilająca się podczas wysiłku. Często pierwszym pojawiającym się objawem jest ból w klatce piersiowej (dusznica bolesna) lub zawał serca.

Dusznica bolesna - opisywana jest przez pacjentów jako ból lub dyskomfort w klatce piersiowej i spowodowana jest niedostatecznym zaopatrzeniem mięśnia sercowego w krew. Pierwsze objawy zazwyczaj zaczynają się w trakcie wysiłku fizycznego ale inne czynniki jak stres, zimna pogoda również mogą wyzwolić atak dusznicy. Ból odczuwany w klatce piersiowej podczas ataku dusznicy może promieniować do szczęki, karku, ramion, pleców jak również do żołądka. Podczas ataku możesz również odczuwać duszność, nudności lub ból w żołądku.Takie objawy nie muszą zawsze świadczyć o dusznicy i chorobie serca ale jeśli masz takie objawy zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego celem diagnozy. Jeśli objawy ulegną zmianie np odczuwasz ból w klatce po coraz mniejszym wysiłku zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego jak najszybciej.


dowiedz się więcej


Twoja serce jest mięśniem, który pompuje krew do Twoich płuc i reszty ciała zaopatrując je w tlen i składniki odżywcze. Serce również potrzebuje zaopatrzenia w krew i tym zajmują się tętnice wieńcowe.Choroba niedokrwienna serca pojawia się wtedy kiedy złogi cholesterolu odkładają się w naczyniach wieńcowych, formując blaszkę miażdżycową. Blaszka zwęża naczynie więcowe i tym samym zmiejsza przepływ krwi do serca. Mięsień sercowy nie dostaje więc tyle tlenu ile potrzebuje. Powoduje to stopniowe niszczenie mięśnia sercowego i prowadzi do wielu groźnych powikłań, łącznie z zawałem. w Polsce zawał serca jest to najczęstsza przyczyna zgonów.