Magdalena Bury | poniedziałek 18-09-2017 r.

Walka ze zgagą. Z jakich produktów zrezygnować, by sobie nie zaszkodzić?

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu odczuwał nieprzyjemne odczucia związane ze zgagą – pieczenie w okolicach przełyku, uczucie pełności czy bóle w okolicy mostka. Objawy te najczęściej zwalczamy lekami dostępnymi w aptece. Okazuje się jednak, że ze zgagą możemy walczyć naturalnie. Wystarczy tylko kilka zmian w naszym menu.

Produkty, których powinniśmy unikać

Zazwyczaj zgaga pojawia się, gdy przesadzimy z jedzeniem. Ale nie tylko. W naszych kuchniach znajdziemy produkty, które zwiększają ryzyko jej wystąpienia. Zaliczamy do nich np. słodycze, szczególnie te z czekoladą. Dlaczego? W jej składzie znajdziemy nie tylko cukier i tłuszcze, ale i kofeinę (43 mg/100g), która może powodować zgagę. Tak samo na organizm wpływa kawa, szczególnie pita rano na pusty żołądek.

Nieproszona zgaga pojawia się również po zjedzeniu ostrych i kwaśnych potraw. Często wywołują ją też popularne warzywa – czosnek, cebula i por. Jak możemy zapobiec pieczeniu w okolicy przełyku? Pikantne posiłki starajmy się spożywać tylko raz na jakiś czas.

Zgaga to też skutek jedzenia produktów o dużej zawartości tłuszczów. Chodzi o wszystkie dania smażone, tłuste sery i mleko czy przetworzone wędliny. Nie tylko negatywnie wpływają one na nasz układ pokarmowy, ale i na wątrobę.

Kolejną grupą produktów, które mogą przyczynić się do wystąpienia zgagi, są napoje alkoholowe. Silnie podrażniają one uszkodzoną wcześniej śluzówkę przełyku czy żołądka. Co, jeśli nie chcemy zrezygnować z lampki wina do kolacji czy dobrej zabawy na weselu? Sięgajmy po drinki, a mocne alkohole popijamy obficie wodą.

Czego jeszcze nie wybierać przy zgadze? Napojów gazowanych. Bąbelki nie tylko powodują wzdęcia, ale i też mają negatywny wpływ na zwieracz przełyku. Ostatnią grupą produktów są owoce cytrusowe, tj. cytryny, grejpfruty czy pomarańcze. Zwiększają one produkcję kwaśnych soków trawiennych.

Produkty, które warto jeść przy zgadze

Eksperci na zgagę proponują jeść zwykłe pszenne pieczywo oraz sucharki. Nie zaszkodzi nam też owsianka na chudym mleku.

Alternatywą dla tłustych frytek będzie natomiast kasza jaglana i jęczmienna, makaron oraz ryż. Na obiad warto wybrać warzywa gotowane na parze z dodatkiem mięsa drobiowego albo rybę.

Nie musimy wystrzegać się również chudego twarożku czy jogurtu naturalnego oraz dojrzałych owoców i warzyw. Sięgajmy po banany, śliwki, marchewki czy pomidory. Te ostatnie spożywajmy po uprzednim obraniu ze skórki.

Co pić? Bawarkę z chudym mlekiem, rozwodnione nektary owocowe oraz niegazowaną wodę mineralną.

Nie zapominajmy o najważniejszym – dieta, nawet u osoby zmagającej się ze zgagą, powinna być zbilansowana. Bez odpowiedniej ilości substancji mineralnych i witamin w składzie organizm nie może prawidłowo funkcjonować.